Gelişim Test Eğitim Danışmanlık Hoş geldiniz

0533 298 83 78
Gazi Umur Paşa Sok. No:29/4 Balmumcu, Beşiktaş/İSTANBUL
Sorumlu-Emlak-Danismani-Yeterlilik-Belgesi

Emlak Yeterlilik Belgesi

Emlak Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

 

Mesleki yeterlilik belgesi, ülkemizin nitelikli iş gücünü artırmak amacıyla ulusal mesleki standartlara göre hazırlanmış bir belgedir.

 

Mesleki yeterlilik belgesi sayesinde iş yerinde maksimum güvenliği hedeflerken, işlemlerin bilinçli kişiler tarafından yapılmasını sağlar.

 

Amaçlar anlayışına giren bu karara göre mesleki yeterlilik belgesi ülkemizde giderek daha fazla meslek için zorunlu hale gelmiştir.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un verdiği bilgisine göre, zorunlu meslek sayısı 143'e yükseldi.

 

Özellikle 2019 yılının ilk 9 ayında istihdamının güvencesiz olması nedeniyle hayatını kaybeden işçi sayısı mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu hale gelmesine büyük katkı sağladı.

 

Zorunlu mesleki yeterlilik belgesinin olduğu sektörlerden biri de gayrimenkul.

Emlak sektöründe mesleki yeterlilik belgesi adına iki seviyede incelenmektedir.

Bunlardan biri gayrimenkul seviyesi 4 için mesleki yeterlilik belgesi gayrimenkul sektöründe satış danışmanlığı hesabı için çalışanların alması gereken belgedir.

Bu belgelerden bir diğeri ise sorumlu emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi seviye 5 olarak bilinmektedir.

Bu belge gayrimenkul danışmanlarının yani gayrimenkul konusunda en üst düzey kişinin alması gereken belgedir.

 

Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Seviye 5 Nedir?

 

gayrimenkul ticaretinde alınan düzenleme ile gayrimenkul yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin artık gayrimenkul işi yapamayacakları açıklandı.

Sorumlu emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi seviye 5, emlak sektöründeki sorumlu emlak danışmanının yani şube müdürünün sahip olması gereken belgedir.

Sorumlu emlak danışmanlığı için ayrı bir belge alınmasının asıl sebebi yetkili kişi olmasından kaynaklıdır.

İş kontrolleri ve sorumluluğu genel olarak emlak danışmanlarının üzerinde olduğundan dolayı emlak sektöründe daha etkin rol alabilmesi doğru olacaktır.

Yeni bir gayrimenkul ofisi açmak isteyen her insanın seviye 5 emlak yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.

Bu belgeyi alabilmek için öncelikle aranan şartlara uymanız gerekir.

Tüm şartları yerine getirdikten sonra belirli sınavlara tabi tutularak sınavlarda geçme notunu sağladıktan sonra belgeyi alabilmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca emlak danışmanlığı devam ettirmek isteyen kişilerin emlak yeterlilik belgesi seviye 5 dışında taşınmaz yetki belgesi de almaları zorunlu olmuştur.

 

Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki yeterlilik Belgesi

 

Sorumlu Emlak Danışmanı Yeterlilik Belgesi Seviye 5 ve Taşınmaz Yetki Belgesi Alabilmek İçin Gereken Şartlar

 

Emlak sektöründe şahıs işletmelerinde işletme sahibinin;

sermaye şirketlerinde ise temsile yetkili kişilerin ve şubelerde ise şube müdürünün yani emlak danışmanı seviye 5 belgesi için başvuru yapması gereken kişinin sağlaması zorunlu olan şartları aşağıdaki maddelerde inceleyebilirsiniz;

 

Aday, meslek odasına kayıtlı değilse meslek odasına kayıtlı olmalıdır, Gelir / kurumlar vergisi mükellefi ise belge ile kanıtlamalı eğer gelir/kurumlar vergisi mükellefi değil ise olunmalıdır, Adayın taşınmaz yetki belgesi için 18 yaşını geçmiş olmalıdır, Mezuniyet şartı olarak en az lise mezunu olmalıdır, Daha önceden herhangi bir işte iflas etmemiş olmalı veya iflas ettikten sonra 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarı yerine gelmiş olmalıdır, Daha önceden konkardato yani iflas anlaşması ilan etmemiş olmalı, Kasten işlenen bir suçtan 5 yıldan daha fazla hüküm giymemiş olmalıdır, Ticaret / sanat icrasında işlenen suçlardan dolayı herhangi bir sebepten hükmen yasaklanmamış olmalıdır.

 

Aday taşınmaz ticareti yetki belgesine sahip olmak istiyorsa öncelikle emlak yeterlilik belgesi seviye 5 almalıdır.

 

NOT: Bir emlak işletmesi içerisinde birden fazla ortak veya birden fazla yetkili kişi var ise sadece birinin emlak yeterlilik seviye 5 belgesine sahip olması yeterlidir.

 

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

Taşınmaz ticareti yetki belgesi, emlak sektöründe taşınmaz ticaretinin sorunsuz devam edebilmesi için alınması gereken belgedir.

Bu belge aynı zamanda gayrimenkul sektöründe yeni bir işletme açmak isteyen kişiler için de geçerlidir çünkü taşınmaz yetki belgesi almadan emlak ruhsatı verilmemektedir.

Taşınmaz ticareti yetki belgesi için gerekli olan bazı şartlardan yukarıdaki maddelerde bahsettik.

Bu şartlardan en önemlisi sorumlu emlak danışmanı seviye 5 belgenizin olmasıdır.

Taşınmaz ticareti yetki belgesi için MEB tarafından onaylı kurumlarda 100 saatlik bir eğitim alırsınız.

Bu eğitim sonucunda da belgeyi alabilmek için Ticaret İl Müdürlüğü resmi sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Tüm şartlara uyup evraklarınızı tamamladığınız takdirde belgeyi alabilmeniz mümkün olacaktır.

Taşınmaz ticareti yetki belgesini almazsanız, farklı idari cezalarla karşılaşabilirsiniz.

Bu belgeyi almadan emlak sektöründe gayrimenkul alım-satım ticaretine devam ederseniz ne tür cezalarla karşılaşabileceğinizi öğrenmek için tıklayınız.

 

Nasıl İyi Bir Sorumlu Emlak Danışmanı Olunur?

 

Sorumlu emlak danışmanı, iş tanımı olarak açıklamak gerekirse;

villa, konut, arsa ve benzeri mülklerin alım, satım ve kiralama gibi işlemlerini belli kurallar çerçevesinde gerçekleştiren kişilere verilen mesleki unvan demek doğru olacaktır.

İyi bir sorumlu emlak danışmanının özelliklerini aşağıda inceleyerek bu meslekte nasıl daha iyi olabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

İyi bir sorumlu emlak danışmanı;

 

Müşterilerinin ihtiyaçlarını benimseyerek her zaman ilgili davranır, Müşterilerin sahip oldukları ekonomik durumu belirlemesine yardımcı olur, Müşterilerin ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak fikir beyan eder ve önerilerde bulunur, Ekonomik durum hakkında her zaman sahip olduğu bilgisiyle uygun müşterilerin mülk sahibi olmalarını sağlar, Müşterilerin mülk kiralamalarını sağlamak için fikirlerini açıkça belirtir, Müşteriler için hem iyi bir dinleyici hem de iyi bir konuşmacıdır, Gayrimenkul satmak isteyen şahıslarla sürekli iletişim halinde bulunarak nasıl bir yol çizeceklerini belirler, Müşterilerle iletişim biçimini saygı çerçevesinde sürdürülebilir kılar, Emlak sektöründeki tüm yeniliklere ve değişime açık olmalıdır, Değişime açık yapısıyla farklı ve olağan durumlara ayak uydurabilir, Konut edinmek ya da kiralamak isteyen müşterilere konut tanıtımlarını etkileyici ve açık bir dille yapar, Profesyonel davranmayı bilir, Alım ve satım yapacağı bölgeler hakkında daima bilgi sahibi olur ve değişiklikler hakkında gözlemcidir, Müşterileri daima doğru bilgilendirir ve yönlendirir ayrıca onlara emlak sektöründe dürüst bir danışmanlık yapar, Satış ve alış sırasında gereken belgeleri gerektiği yerde düzenlemeyi bilir, Yatırımlık-oturumluk olarak belirlenen arsa, konut ve villaları ayırt edebilir, Müşterilere iyi bir pazarlama stratejisi uygular, Sorumlu emlak danışmanı her zaman bir portföye sahiptir, Emlak danışmanı alım-satım yaptığı bölgenin ekonomik durumunu detaylı bir şekilde bilir, Zamanını iyi kullanabilir, Geniş bir çevreye sahip olmanın önemini bilir, Modern pazarlama yöntemleri hakkında yeterli bilgi ve donanıma sahip olarak günümüz teknolojik aletlerini kullanarak satış yapabilir, Kişisel gelişime açık olmalıdır.

 

Sorumlu Emlak Danışmanı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

 

Sorumlu emlak danışmanı olmayı düşünüyor ve bu yolda bir adım atmayı düşünüyorsanız öncelikle sorumlu emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi seviye 5 almakla işe başlayabilirsiniz.

Bu belgeyi almak için gereken sınavları başarıyla sonuçlandırdıktan sonra bir de taşınmaz yetki belgesi almanız gerekir.

Üniversitede emlak ile ilgili ön lisans ve lisans bölümlerinden mezun olan kişilerin mesleki yeterlilik belgesi almasına gerek yoktur.

Tüm belge ve evrak işlerinizi halledip tamamladıktan sonra sorumlu emlak danışmanı olmaya hazırsınız demektir.

Tabii ki bir işletme açmanız için sadece sizin belgeleriniz yetersiz olacaktır.

Bir emlak işletmesinin de sahip olması gereken özellikleri vardır.

Taşınmaz yetki belgesi alırken işletmeniz de göz önünde bulundurulur.

Bir emlak işletmesinin öncelikle 30 metrekare olması gerekir ve her çalışan kişi için bu alanın %20 arttırılması zorunludur.

Sonrasında işletmenin içinde demirbaşların alınmış olması ve yeterli teknolojik aletlerin bulundurulması da şartlardan biri olacaktır.

Bu aşamalardan da geçtikten sonra sorumlu bir emlak danışmanı olabilirsiniz.

 

Emlak Yeterlilik Belgesi Seviye 5 Sınavları

 

Sorumlu emlak danışmanı olmak için atacağınız ilk adım olan emlak yeterlilik belgesi seviye 5 sınavlarının içeriğini inceleyelim;

 

Emlak yeterlilik belgesi sınavları iki aşamadan oluşur.

Bu aşamalardan biri teorik aşama diğeri ise performans aşamasıdır.

Teorik ve performans sınav aşamaları aynı gün yapılır.

Sınavların iki aşaması da kamera gözetiminde yapılmaktadır bu yüzden adalet konusunda içiniz rahat olabilir.

 

Teorik Aşama Sınavları: Bu aşamada sorular 4 şıklı test şeklindedir.

Teorik aşamada toplamda 60 soru bulunmaktadır.

Sınav konuları ilk 20 soruda farklı, ikinci 20 soruda farklı, üçüncü 20 soruda farklı olarak belirlenmiştir.

İlk 20 soru;

iş sağlığı ve güvenliği hakkında sorular içerir.

İkinci 20 soruda emlakçılıkla ilgili satış öncesi işlemlerini konu alan sorular bulunur.

Testin son aşaması olan üçüncü 20 soruda ise emlakçılıkla ilgili satış sonrası işlemleri hakkında sorular bulunmaktadır.

Teorik aşamada adayların %70 başarı sağlamaları başarılı olmaları için yeterli olacaktır.

 

Performans Aşaması Sınavı: Emlak yeterlilik belgesi sınavlarının 2.

aşaması olan performans sınavlarında adaylar emlak değerlendiricisi ile yapılan bir mülakata tabi tutulur.

Bu mülakatta emlak değerlendiricisi ve aday birebir tek başına bir mülakat gerçekleştirir.

Bu aşamada 11 tane kritik soru adaya yöneltilir, adayın 11 soruyu da doğru cevaplaması gerekir.

Mülakat sınavı da kendi arasında 2 aşamaya ayrılmaktadır.

Bu sorular, Mesleki Yeterlilik Kurumu standartlarında düzenlenir.

Gelişim TEST'te sorumlu gayrimenkul danışmanı olmak çok kolay

Gelişim TEST, mesleki sertifika eğitimi vererek sınav adaylarını hazırlayan bir kurumdur.
Hem emlak sektöründe hem de araç alım-satım sektöründe eğitimleriyle bir numara olan kurumumuz adaylara kazandırdığı sınavlarla öne çıkar.
Emlak yeterlilik belgesi konusunda yeterli bilgi ve donanıma sahip eğitmenlerimizle ve kendi öğretme yollarımızla sınavı kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.
Öncelikle Gelişim TEST Eğitim ve Danışmanlık’tan emlak yeterlilik belgesi konusunda eğitim almaya karar verdiyseniz sizlere sınavlar hakkında bilgiler verilmeye başlanır.
Tüm sorularınız eksiksiz bir şekilde eğitmenlerimiz tarafından cevaplanarak tüm kafa karışıklığınız ortadan kaldırılır.

 

whatsapp iletişim hattı: 0533 298 83 78