Sorumlu Emlak Danışmanı ve Emlakçılık Seviye 5 Belgesi Nedir? | GelişimTest

Sorumlu Emlak Danışmanı ve Emlakçılık Seviye 5 Belgesi Nedir?

Emlak danışmanlığı ve emlakçılık için bazı ön şartları yerine getirmek artık bir zorunluluk. Ruhsatlı bir emlak çalışanı olmak için emlakçılık belgeleri almak ve Yönetmelikteki şartları taşımak gerekir. Yönetmelikte adı geçen sorumlu emlak danışmanı olmak için ise öncelikle yetki belgesi alma şartlarını yerine getirmek lazımdır. Ayrıca Emlakçılık Seviye 5 belgesi alarak da mesleki yeterliliği kanıtlamak şarttır. Peki sorumlu emlak danışmanı ifadesi tam olarak neyi tanımlar ve istenen emlak danışmanlığı Seviye 5 belgesi ne işe yarar? Yazımızda bu soruları cevaplandıracağız

Sorumlu Emlak Danışmanlığı Nedir?
Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre emlakçılık ile ilgili pazarlama, alım-satım işlerinde uğraşanlar ile emlak işletmesine sahip olanlar, sorumlu emlak danışmanı olarak ifade edilirler. Sorumlu emlak danışmanı, ileride emlak ofisi açmak isteyenlerin başvurduğu bir pozisyon tanımıdır.

Sorumlu Emlak Danışmanı ve Emlakçılık Seviye 5 Belgesi Nedir?

 Sorumlu emlak danışmanlığı, esasen mesleki yeterlilik belgesi almak için girilen Seviye 5 sınavı ile Seviye 4 sınavını ayırmak için kullanılan bir ifadedir. Buna göre Seviye 5 sınavına girenler, emlak ofisi açmak veya emlak danışmanı olarak çalışmak isteyenler içindir. Seviye 4 sınavı ise bir emlak ofisinde satış ve pazarlama faaliyetlerinde görevli emlak danışmanı olmak için gereklidir.

Seviye 5 ve Seviye 4 Arasındaki Farklar

Emlakçılık Seviye 5 Belgesi sınavına girip başarılı olmanız durumunda istediğiniz zaman emlak ofisi açabiliyorsunuz. Seviye 4 belgesi ise sadece emlak danışmanı olarak çalışmanızı sağlıyor. Pek çok kişi, sorumlu emlak danışmanı Seviye 5 sınavına başvurarak hem emlak danışmanı olarak çalışmak hem de ofis açmak istiyor. Sorumlu emlak danışmanını genel olarak tanımladığımıza göre şimdi de bu meslek için zorunlu tutulan şartlara bakalım.

Sorumlu Emlak Danışmanı Olma Şartları

Yine ilgili yönetmeliğe göre sorumlu emlak danışmanı olma şartları şu şekildedir:

 • 18 Yaşını Doldurmak: Emlak danışmanı olmak için en az 18 yaşında olmalısınız.
 • Eğitim Şartı: En az ilköğretim mezunu olmak gerekmektedir.
 • İflas Durumu: Daha önce iflas etmemiş olmak ve iflas etmişse bile İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarını geri kazanmış olmak.
 • Sabıka Kaydı: 5 yıldan fazla hapis cezası almamış olmak ve ilgili suçları işlememiş olmak.
 • Eğitim Tamamlama: Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya MEB’in yetkilendirdiği kurumlar tarafından verilen en az 100 saatlik eğitimi tamamlamak.
 • Mesleki Deneyim: Ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunlar için en az 6 ay emlak danışmanlığı mesleğini yerine getirmek, diğerlerinin ise en az 12 ay emlak danışmanı ya da sorumlu emlak danışmanı olarak çalışmış olmak.

Eğitim ve Denklik Durumu

Son iki şart ile ilgili yönetmelikte bir madde daha yer alıyor. Bu maddeye göre taşınmaz ticareti ile ilgili bölümlerden mezun olmanız durumunda Seviye 4 ile Seviye 5 sınavına girmenize gerek yoktur. Ayrıca mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olmanıza gerek kalmaz. Bu bölümlerden birini okumadıysanız ise emlak danışmanı olmak için sizi bekleyen bir sınav ve belge var.

Emlak Danışmanlığı Seviye 5 Belgesi Nedir?

MYK tarafından yapılan mesleki yeterlilik sınavı, emlak danışmanı olmanın yasal şartlarından biridir. Sorumlu emlak danışmanlarının girmesi gereken Seviye 5 sınavı, iki aşamadan oluşan bir sınav türüdür. Sınavın iki aşamalı sürecinden başarıyla ayrılanlar, sorumlu emlak danışmanlığı Seviye 5 belgesi alırlar. Teorik ve uygulamalı olarak ikiye ayrılan sınavların geçme notu da 70 puan olarak belirtilmiştir. Sınavlardan başarılı olmak için emlak danışmanlığı ile ilgili eğitim almak gerekir.

Emlak Danışmanlığı Eğitimi

Emlak danışmanlığı eğitimi, sınavın teorik ağırlıklı test aşaması ve uygulama esaslı mülakat aşaması için temel edinmenizi sağlar. Eğitim boyunca göreceğiniz konu başlıkları karşınıza sınav sorusu olarak gelecek. Ayrıca uygulamalı mülakat aşamasında, danışmanlık becerileriniz ve bilgileriniz ölçüleceği için bu aşamaya hazırlıklı olmanız gerekir. Eğitime katılarak emlakçılığa dair detaylı bilgiler edinebilir ve sınavda istenilen bilgileri öğrenebilirsiniz. Sınavdan geçer not aldığınızda, MYK mesleki yeterlilik belgesiyle birlikte yetki belgesi de almaya da hak kazanırsınız. Böylelikle sorumlu emlak danışmanı olarak ofis açabilir ya da bir ofiste çalışabilirsiniz.

Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavının Konuları

Sorumlu emlak danışmanı Seviye 5 sınavına hazırlanmak için bazı ders konularını bilmeniz gerekir. Teorik ve uygulamalı sınavın konu başlıkları emlak danışmanlık becerileri, emlak-satış-kiralama ve müşteri-hedef kitle ile ilgilidir. Genel olarak Seviye 5 sınavının konuları şöyledir:

Teorik Sınavın Konu Başlıkları

 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Emlak-Satış, Kiralama Planı
 • İş Organizasyonu ve Pazarlama Stratejisi
 • Emlak-Satış, Kiralama ve Sonrası İşlemler
 • Satış Sözleşmesi
 • Emlak-Müşteri Portföyü

Uygulamalı Sınavın Konu Başlıkları

 • Emlak Satış, Kiralama Planı Oluşturma
 • Pazarlama Stratejisi Sunma
 • Bütçe Planlama
 • Emlak- Satış, Kiralama ve Sonrası İşlemler
 • Emlak Danışmanının Emlakçılık İşlemleri Sırasındaki Çalışmaları

Sorumlu Emlak Danışmanı Olmak İçin Gerekenler

Buraya kadar almanız gereken emlakçılık belgelerinden bahsettik. Bir de emlak danışmanının mesleki gelişimine katkı sunacak niteliklerden bahsetmek gerek. Sorumlu emlak danışmanı, yeterli sermayeye sahip olduğundan emlak ofisi de açabilir. Aynı zamanda bir emlak ofisinde de danışman olarak çalışabilir. Resmi olarak emlak danışmanlığına adım atılsa da sektörde uzun vadeli bir uğraş sahibi olmak için bazı nitelikleri taşımak gerekir.

Mesleki Gelişim ve Eğitim

Emlak danışmanı, alan eğitimlerine devam ederek mesleki gelişime açık olduğunu gösterir. Emlak ofisi açmak ya da hâlihazırda emlak danışmanı olarak çalışmak bir süre sonra yetmeyecektir. Çünkü emlakçılık sektörü, düzenli gelir elde edebileceğiniz bir alan değildir. Bu alanda uzun süreli çalışmak için yüksek gelirler elde etmek lazımdır. Yüksek gelirler elde ederek kendinizi kanıtlamak için de mesleğin neler istediğini keşfetmelisiniz.

Mesleki Eğitimler
Alanda sizi öne çıkaracak mesleki eğitimleri şu şekilde sıralayabiliriz: halkla ilişkiler, pazarlama, dijital reklamcılık, sosyal medya ve finans. Buradaki alan bilgiler; analiz yetkinliği, tanıtım faaliyeti oluşturma ve iletişim becerilerini geliştirme konusunda sizi ileriye götürür. Bilindiği üzere emlak danışmanlığında müşterinin yeri ayrıdır. Müşteri memnuniyeti ve referansı olmadan da kolay kolay ilerleyemezsiniz. Müşteri odaklı ilerleyen bir emlak danışmanı, iletişim ve referans ağını genişleterek kendini ispatlar ve potansiyel müşteriler bulur.

Emlak Danışmanının Görevleri
Sorumlu emlak danışmanı yalnızca emlak satış, kiralama ve alım işleriyle uğraşmaz. Emlak danışmanı, danışmanlık mesleğine uygun olarak müşteriyi en uygun gayrimenkule yönlendirir. Bu yönlendirmeyi en doğru şekilde uygulamak için de bölge ve kendi portföyü hakkında bilgi ve fikir sahibi olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak İçin Emlak Danışmanlığı Kursu Zorunlu mudur?

Seviye 5 veya emlak belgesi olarak ifade edilen mesleki yeterlilik belgesi, yapılan sınavlardan geçer not almanız durumunda verilir. İki aşamalı uygulanan sınavlardan başarılı geçmek için de alan içi bilgilerinizi artırmanız gerekir. Emlak danışmanlığı kursu da hem teorik hem uygulamalı sınavdan nasıl geçer not alabileceğinize dair bilgiler ve tavsiyeler sunar.

Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Belgesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Sorumlu emlak danışmanı Seviye 5 ve Seviye 4 belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Tekrar başvuru için ise yeterlilik birimleri tarafından uygulamalı dayalı bir ölçüm yapılır. Bu uygulama sınavından başarılı olan danışmanların belgeleri, tekrardan 5 yıl daha geçerlilik kazanır.

Emlak Danışmanı Olmak İçin Gerekenler

Eğer mesleki yeterlilik sınavına hazırlanmaya kararlıysanız, sizin için en yararlı eğitim sürecini hazırlayan emlak danışmanlığı kursuna göz atabilirsiniz. Bu kurslar, teorik ve uygulamalı sınavlarda başarılı olmanızı sağlayacak bilgiler sunar ve mesleki gelişiminize katkı sağlar.
Scroll to Top