Blog Content

Home – Blog Content

Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Oto Alım Satım Yeterlilik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?


İkinci el taşıt ticareti ile ilgili yeni kararlar 15 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenleme kapsamında ikinci el araç ticaretine yönelik bazı düzenlemeler yapıldı ve bu işi yapmak isteyenler için Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi.


Yapılan yeni düzenleme ile oto alım satımı yapan kişiler ve işletmeler Yetki Belgelerini hizmet verdikleri ile bağlı olan Ticaret İl Müdürlüğü’nden alabilecekler.


Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi başvurusu istenilen şartların ve belgelerin sağlanması durumunda Bilgi sistemi üzerinden yapılabilecek ve başvurusu reddedilen işletmelere yine bu sistem üzerinden detaylı bilgiler verilecektir.


Ayrıca bu belgeyi vermeye yetkilendirilmiş olan kuruluşlardan da alabilirsiniz. Gelişim Test Belgelendirme olarak Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda detaylı bilgilere ulaşmak için bizlerle iletişime geçebilir, belge ve başvuru hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Şartları Nelerdir?


Oto Alım Satım Yetki Belgesi alabilmek için Resmi Gazete’de yayınlanan bazı şartlar bulunmaktadır.


Buna göre bir işletmeye yetki belgesi verilebilmesi için;


• Mesleki oda kaydının bulunması,

• Kurum veya gelir vergisi mükellefiyetinin bulunması,

• İş yeri açma ruhsatının bulunması,

• Meslek odası kaydında ve çalışma ruhsatında iştigal konuları arasında bu işin yer alması gerekmektedir.


Oto Alım Satım sorumlularının ise;


• En az lise mezuniyetinin bulunması ve 18 yaşını doldurmuş olması,

• İflas ve konkordato talebinde bulunmamış olması,

• Belirli suçlardan hüküm giymemiş olması,

• Sorumlulardan en az birinin Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir. 

 

Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?


Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmak için öncelikli olarak MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurmanız gerekmektedir. Gelişim Test Belgelendirme, yetkilendirilmiş bir kuruluş olarak sizlere bu alanda da hizmet vererek Oto Alım Satım Belgesi sahibi olmanızı sağlamaktadır.

 

Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için sizler de Gelişim Test  Belgelendirme olarak bizlerle iletişime geçebilir ve merak ettiğiniz tüm detayları öğrenerek en kısa sürede bu belgeye sahip olabilirsiniz. sahibi olmak için öncelikli olarak MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurmanız gerekmektedir. Gelişim Test  Belgelendirme, yetkilendirilmiş bir kuruluş olarak sizlere bu alanda da hizmet vererek Oto Alım Satım Belgesi sahibi olmanızı sağlamaktadır.

 

Bilgi ve Başvuru için: 0533 298 83 78


Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için sizler de Gelişim Test  Belgelendirme olarak bizlerle iletişime geçebilir ve merak ettiğiniz tüm detayları öğrenerek en kısa sürede bu belgeye sahip olabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gelişim Test Eğitim Sertifikasyon Belgelendirme Gözetim Denetim Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. olarak, nesillerdir kazanılmış eğitim tecrübesini, uzmanlığını ve birikimini doğru kaynaklarla birleştirerek sektöründe kaliteli ve müşteri odaklı hizmet veren sektöründe öncü bir eğitim danışmanlığı kurumudur.

Gelişim Test Eğitim Sertifikasyon Belgelendirme Gözetim Denetim Danışmanlık Ticaret Ltd. Şti. – Copyright © 2022 – Tüm Hakları Saklıdır.

Gelişim Test