Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5

Galericilik Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından birçok meslek dalı için zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi, oto alım satımı yapan ve galeri işleten kişiler için de zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca ikinci el araç alımı satımı yapan kişi ve kurumlarında bu belgeyi almaları şarttır.  Birçok kişi galeri açmak ve kendi işinin patronu olmak için çeşitli yatırımlar yapar. Ancak bu kişilerin öncelikle galericilik mesleki yeterlilik belgesinin nasıl alacağını bilmeleri gerekir. Bu yazımızda sizlere galericilik yeterlilik belgesi hakkında herşeyi anlatmaya çalışacağız. 

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Kimdir?

 

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki Yeterlilik Belgesi

 

Motorlu kara taşıtlarının; alım, satım ve kiralama işlemlerinde görev alan ve müşteriyle bire bir ilgilenen personele yöneticilik yapan kişiye, motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu adı verilir.

 

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Ne İş Yapar?

 

Alım satım sorumlusu, öncelikli olarak satış işlemini gerçekleştiren personelden sorumludur. Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu ayrıca, aşağıdaki görevleri yerine getirir:

 

• Alımı gerçekleştirilecek araçlara ilişkin Pazar araştırması yapar.
• Sorumlu olduğu personelin iş programını düzenler.
• Motorlu aracın durumu hakkında değerlendirme işlemlerini yapar.
• Satın alma sürecini yönetir ve araç bedeline onay verir.
• Satın alma işlemlerindeki idari süreçleri takip eder.
• Ödemelerin gerçekleştirilmesi işlemlerini takip eder.
• İş kontrolü yapar ve araçların bakımlarının yapılmasını sağlar.
• Satış öncesi hazırlık işlemleri ile ilgilenir.
• Müşteri ihtiyaçlarını tespit eder.
• Satışı yapılacak ya da kiralanacak aracın teslimat işlemlerini gerçekleştirir.

 

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

 

 

Mesleki yeterlilik belgesi seviye 5 olarak standartlaştırılmıştır. Meslek belgesinin alınması dışında, galeri sahibi olanlar, galeri yetki belgesi almalıdır.
Motorlu kara taşıtları alım satım sorumlusu mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için, MYK kurumu tarafından yetkilendirilen Gelişim Test Belgelendirme kuruluşuna başvuruda bulunmalısınız. Online olarak, başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan merkezimize gelerek başvuru yapabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak ve sınav başvurusunda bulunmak için Gelişim Test Belgelendirme ile iletişime geçebilirsiniz.

Gelişim Test Eğitim Sertifikasyon Belgelendirme Gözetim Denetim Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. olarak, nesillerdir kazanılmış eğitim tecrübesini, uzmanlığını ve birikimini doğru kaynaklarla birleştirerek sektöründe kaliteli ve müşteri odaklı hizmet veren sektöründe öncü bir eğitim danışmanlığı kurumudur.

Gelişim Test Eğitim Sertifikasyon Belgelendirme Gözetim Denetim Danışmanlık Ticaret Ltd. Şti. – Copyright © 2022 – Tüm Hakları Saklıdır.

Gelişim Test