Emlak Yetki Belgesi

emlak yeterlilik Belgesi

Sorumlu Emlak Danışmanı Kimdir?

Emlak Yetki Belgesi, Sorumlu Emlak Danışmanı konut, arsa, iş yeri ve benzeri mülklerin alımı, satımı ve kiralama işlemlerinde danışmanlık yapan kişilere verilen mesleki unvandır. Bu profesyoneller, pazardaki güncel trendleri takip ederek potansiyel müşteriler bulma veya var olan müşteri portföyleri ile etkili iletişim kurma konularında uzmanlaşmışlardır. Onlar, müşterilerinin ihtiyaçlarını tam olarak anlayarak, bu ihtiyaçlara uygun mülk seçenekleri sunarlar.

Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Emlak Yetki Belgesi, emlak danışmanlığı mesleğinde uzmanlaşmış bireylerin alması gereken ve Mesleki Yeterlilik Belgesi ( MYK ) ile becerilerini onaylayan resmi bir belgedir. Emlak danışmanlarının, müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek için sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri ve sektördeki yenilikleri takip etmeleri gerekmektedir.

Sorumlu Emlak Danışmanı Ne İş Yapar?

Emlak sektöründe faaliyet gösteren sorumlu emlak danışmanlarının başlıca görev ve sorumlulukları şunlardır:

  • Sektördeki müşteri ihtiyaçlarını derinlemesine anlamak ve bunlara uygun çözümler geliştirmek,
  • Müşterilerin ekonomik durumlarını dikkatli bir şekilde analiz etmek ve bütçelerine uygun mülk seçenekleri önermek,
  • Mülk kiralama ve satış işlemlerini yönetmek,
  • Arsa ve konut gibi mülklerde uygun lokasyonları belirlemek ve bu lokasyonlarda kiralama veya satış işlemleri gerçekleştirmek,
  • Müşteri portföyü ile sürekli iletişim halinde kalmak,
  • Emlak sektöründeki gelişmeleri takip ederek, yenilikleri mesleki pratiklerine entegre etmek,
  • Müşterilere konut tanıtımları yapmak ve onları doğru bilgilendirmek,
emlak danışmanlığı belgesi
emlak belgesi

Sorumlu Emlak Danışmanı Belgesi Nasıl Alınır?

Sorumlu Emlak Danışmanı belgesini almak için, öncelikle emlak danışmanlığı üzerine eğitim veren akredite kurslara katılım sağlamak gereklidir. Bu kurslar, emlak sektöründe gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak üzere tasarlanmıştır ve başarılı bir şekilde tamamlandığında kursiyerlere Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmektedir. Bu belge, danışmanın sektördeki profesyonel yeterliliklerini ve bilgi birikimini resmi olarak tanımaktadır.

Online olarak başvuru formunu doldurabilir, diğer evraklarla birlikte posta yoluyla ya da bizzat başvuruda bulunarak, belgeleri teslim edebilirsiniz. Online başvuru formuna, ulaşabilirsiniz. Sorumlu emlak danışmanlığı yeterlilik sınavı MYK tarafından, teorik ve uygulama olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmektedir.

Mesleki yetki belgesi, seviye 5 olarak sağlanmaktadır. Gelişim Test Belgelendirme kuruluşu sınav tarihi ve yerini, adaylara bildirmektedir. Her iki sınavdan %60 ortalamasını alan adaylar, belge almaya hak kazanacaklardır. Sınava girmek için tek şart, 16 yaşını doldurmuş olmaktır. Ancak başvuru belgeleri arasında, aileden alınacak izin belgesinin de olması gerekmektedir.

emlak sertifikası

Sıkça Sorulan Sorular

Emlak Danışmanlığı Belgesi Hakkında Bütün Sorularını Yanıtlamak İçin Buradayız…

MYK Web Portalındaki “Sorgulama” başlığı altındaki Aday Sorgulama bölümünden veya e-Devlet Kapısı üzerinden sınav sonuçlarınızı, belge bilgilerinizi ve teşvik işlemlerinizi görebilirsiniz. Söz konusu bilgiler yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından Portala işlenmektedir, bilgilerde eksiklik veya hata görürseniz sınavlarına girmiş olduğunuz yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu ile görüşüp bilgilerin düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

Farklı kuruluşlarda birim birleştirme yapılabilir. Örneğin; İnşaat Boyacısı ulusal yeterliliğinin A1 birimindeki sınavlara X yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunda, A2 birimindeki sınavlara Y yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunda girilebilir.

Tüm yeterlilik birimlerinden başarılı olunması halinde en son sınavlarına girilen kuruluş belge talebi oluşturabilir. – Farklı kuruluşlarda aynı yeterlilik birimi için sınav birleştirme yapılamaz. Örneğin; İnşaat Boyacısı ulusal yeterliliğinin A1 biriminin T1 sınavına X kuruluşunda, P1 sınavına Y kuruluşunda girilemez. Aynı kuruluşta bir birimin içerdiği tüm sınavlara girilmesi ve başarılı olunması halinde birim başarısı elde edilebilir.

Sınavların ve birimlerin geçerlilik süreleri ulusal yeterliliklerde belirtilmektedir. Ulusal yeterliliklerin büyük bir çoğunluğunda sınav geçerliliği 1 yıl, birim geçerliliği ise 2 yıl olarak tanımlanmıştır.

Gözetim, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibinin belgesinin geçerlilik süresi içerisinde ilgili mesleki yeterliliği sürdürdüğünün tespit edilmesi amacıyla yapılan izleme ve değerlendirme faaliyetleridir.

Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları ulusal yeterliliklerde belirtilen gözetim şartlarına uygun olarak gözetim zamanı geldiğinde belge sahiplerinden o meslekte aktif olarak çalışmayı sürdürdüğünü gösterir kanıt ve kayıtları iletmelerini talep ederler.

Belge sahibi istenen kanıt ve kayıtları ilgili yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna iletmelidir aksi takdirde kuruluş ilgili belgeyi askıya alma ve iptal etme hakkına sahiptir.

Scroll to Top